-

deszcznocity

Somatostatyna i hormon wzrostu

Listopad miesiacem swiadomosci cukrzycowej

fragmenty HUMAN GROWTH HORMONE, THE DAWN EFFECT AND MUSCLE - mini-wykładu Dr. Robert'a Cywes'a, tłumaczenie własne

https://www.youtube.com/watch?v=YfwVMcWVqXk

Efekt brzasku ma szczególne znaczenie nie tylko dla cukrzyków, ale także i zdrowych ludzi. Jeśli nosisz system ciągłego monitorowania glikemii, to na pewno zauważyłaś, że bardzo wcześnie rano, zaraz po przebudzeniu, albo nawet przed przebudzeniem, widzisz ogromny wzrost poziomu glukozy we krwi – czasem jest to wzrost rzędu 60, 80 lub nawet 100mg/dl choć nic jeszcze nie zdążyłaś zjeść. Jak to możliwe?  […]

W ciągu dnia nasza przysadka mózgowa wytwarza hormon wzrostu. Jest on nam niezbędny do naprawy komórek i budowania nowych komórek. Jest to nasz najpotężniejszy hormon anaboliczny – odpowiedzialny za wzrost i naprawę. 

Tak jak ze wszystkimi hormonami w naszym ciele, gdy stężenie jednego hormonu wzrasta, przy pomocy ujemnego sprzężenia zwrotnego inny hormon stara się sprowadzić to stężenie z powrotem w dół. W przypadku hormonu wzrostu, hormonem powodującym jego obniżenie jest somatostatyna. Jest ona hormonem anty-anabolicznym, czyli katabolicznym (powodującym „ujemną” reakcję) opowiedzialnym za kontrolowanie innych hormonów pro-wzrostowych. Jak działa somatostatyna?

Podczas snu, w przysadce mózgowej powstają ogromne ilości hormonu wzrostu oraz prolaktyny i hormonu tyreotropowego czyli TSH. W pewnym momencie w nocy osiągają one tak wysokie stężenie, że następuje kontr-reakcja organizmu – podwzgórze (zaraz przy przysadce mózgowej) zaczyna wydzielać somatostatynę, by obniżyć te poziomy. Somatostatyna wytwarzana jest również w trzustce, jelicie oraz żołądku. Uwaga wszystkich jest skupiona na insulinie wytwarzanej (lub nie) w komórkach beta trzustki, oraz o glukagonie wytwarzanym w komórkach alfa trzustki. Ale bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia komórek delta w trzustce. W trzustce znajdują się trzy rodzaje komórek: alfa – glukagon, beta – insulina, delta – somatostatyna. To właśnie somatostatyna kontroluje wytwarzanie glukagonu oraz insuliny powodując obniżenie ich poziomów. Somatostatyna w żołądku opóźnia opróżnianie żołądka, zmniejsza wytwarzanie kwasów żołądkowych, zmniejsza zaciskanie woreczka żółciowego.

Hormon wzrostu oprócz wzrostu i naprawy komórkowej odpowiada również za poprawę nastroju – jest hormonem „młodości”. Na poziom wytwarzania hormonu wzrostu wpływają trzy czynniki: sen, ruch i poziom stanu zapalnego w organizmie. Jeśli masz dużo stresu. Jeśli się nie wysypiasz, nie wytwarzasz somatostatyny, ponieważ stężenie hormonu wzrostu nie osiąga poziomu, powyżej którego somatostatyna jest uwalniana. Natomiast hormon wzrostu sygnalizuje trzustce by zaczęła uwalnianie glukagonu oraz insuliny. Glukagon sygnalizuje wątrobie by poprzez proces przekształcania białka do glukozy (tzw. glukoneogenezy) rozpoczęła wyrzucanie tak wytworzonej glukozy do krwiobiegu powodując wzrost stężenia glukozy we krwi. Reasumując, kiedy śpisz, poziom hormonu wzrostu rośnie, tym samym poziom glukagonu rośnie, tym samym poziom glukozy we krwi rośnie. Jeśli jednak śpisz wystarczająco długo (8-10godzin), w pewnym momencie do akcji wkracza somatostatyna i obniża poziom hormonu wzrostu i glukagonu oraz insuliny tym samym zapobiegając u zdrowej osoby efektowi brzasku. Lecz jeśli się nie wysypiasz, to nie dochodzi do wyrzutu somatostatyny. […] Jedynym sposobem na zmniejszenie efektu brzasku jest prawidłowy sen, dostateczna ilość wysiłku fizycznego oraz brak stanu zapalnego w organizmie. Ten ostatni jest przede wszystkim powodowany przez pożywienie zawierające cukry i skrobię. […]

Jeśli jesteś ciągle zmęczona, być może powodem jest brak wystarczającej ilości snu, brak wystarczającej ilości ruchu w ciągu dnia oraz odżywianie się zbyt dużą ilością węglowodanów. Wszystko to plus insulinooporność […] powoduje , że nie wytwarzasz wystarczającej ilości somatostatyny.

***

Po dwoch latach choroby moge z cala swiadomoscia powiedziec, ze praktycznie nikomu (oprócz samych cukrzyków) nie zależy na tym, żeby pacjent miał normalne cukry, bo to oznacza ograniczenie insuliny i lekow do minimum (lub calkowite ich odstawienie) a takze cofanie sie i brak powiklan cukrzycowych.

Majac to na wzgledzie oraz dramatyczny stan wiedzy (a raczej niewiedze i tzw. ciemnogrod) nie tylko wsrod pacjentow (niewazne czy "ze stazem", czy "swiezych") ale przede wszystkim personelu medycznego i dietetykow w Polsce - postanowiłem przetłumaczyć i wydać książkę Dr. Bernstein'a po polsku. Dzieki tej ksiazce cukrzyk moze osiagnac cukry jak u zdrowej osoby. Nie jest to latwe, bo wymaga nauczenia sie zawartych w tej ksiazce rad na pamiec, rygorystycznego przestrzegania zalecen zywieniowych i bycia swiadomym swojego ciala. Ale ten sposob w odroznieniu od mantry "mozesz jesc wszystko - tylko pamietaj wziac leki" naprawde dziala.

Wiedza zawarta w ksiazce nie jest dostepna po polsku nigdzie, oprocz drobnych fragmentów na grupie , ktora stworzylem z potrzeby serca: Protokół Dr Bernstein’a dla cukrzyków - po zobaczeniu do jakiej rozpaczy doprowadza cukrzykow w Polsce brak wiedzy, lub zle informacje przekazywane przez lekarzy i personel medyczny i dietetyczny.

Dostałem już komentarze od "zatroskanych", że kwota zbiórki jest za wysoka. Takie osoby nie wiedzą, co mówią. To jest zagraniczna pozycja, wiec za prawa autorskie zaplacić muszę w dolarach, a nie orzechach. Zamierzam to wydać porządnie, a nie jak makulaturę. Dodatkowo będą dołączone dwa artykuły medyczne, za które muszę osobno jeszcze zapłacić kolejne prawa autorskie. To ma być jak "biblia" cukrzyka, bo zasadniczo tym jest ta książka. Stąd taki koszt.

Jeśli możesz - udostępnij ten wpis gdzie tylko sie da.

Kończąc zacytuję samego Bernsteina: "Co prawda (na cukrzycę jeszcze) nie ma lekarstwa, ale jest sposób."

Ktokolwiek chciałby pomóc mi w wydaniu tej ksiazki po polsku, może wpłacać środki na pomagam.pl/bernstein



tagi: cukrzyca  sen  effekt brzasku 

deszcznocity
22 listopada 2021 10:29
3     1014    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

kskiba19 @deszcznocity
22 listopada 2021 11:56

Z tymi węglowodanami to jeden z większych przekrętów. Tak jak z tłuszczami roślinnymi innymi niż te tradycyjnie spożywane. Od dawna miałem intuicję że margaryna i olej rzepakowy to świństwo. Zresztą to jest bez smaku. Ja wszystko smażę na smalcu.

Bardzo dziękuję za Pana cykle. Świetne odniesienie do zmian jakie trzeba u siebie wprowadzać.

zaloguj się by móc komentować

chlor @deszcznocity
22 listopada 2021 13:51

Niestety wielu ludzi (a po 60 prawie wszyscy) śpi krótko i nieregularnie, nie zaznając uczucia wyspania się. Właściwie nie ma na to sposobu. Zmiana trybu życia daje efekt chwilowy. Zalecenie by spać dłużej jest tak samo irytujące jak porada by się nie denerwować.

 

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @chlor 22 listopada 2021 13:51
1 grudnia 2021 14:13

Tak, to prawda, spi sie dosc krotko. Duza role w braku snu odgrywaja jednak bodzce zewnetrzne, a juz "niebieskie swiatlo" w szczegolnosci. Natomiast problemem jesli chodzi o brak snu jest niedobor witaminy B - polecam posluchac Dr. Stasha Gominak. Szczeka opada.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować