Mechanizm powstawania powiklan cukrzycowych

Listopad miesiącem świadomość cukrzycy

Ludzkie cialo sklada sie z dwoch rodzajow komorek: tych, ktore potrzebuja insuliny by moc wpuscic do swego wnetrza glukoze, i tych ktore **NIE potrzebuja insuliny by moc wchlonac glukoze**.

Komorki, ktore nie potrzebuja insuliny by czerpac glukoze z krwiobiegu sa w mniejszosci - stanowia niewielka czesc calkowitej masy ciala. Wystepuja one

1. w soczewce oka,

2. tzw komórki Schwanna - owijaja aksony (elementy neuronow odpowiedzialnych za przekazywanie informacji - sygnalow nerwowych),

3. perycyty - owijaja naczynka krwionosne

4. komórki mezangialne - znajduja sie w klebuszkach nerkowych

W przypadku powyzszych komorek glukoza bez pomocy insuliny dostaje sie do ich srodka, wiec jako pierwsze ulegaja zniszczeniu podczas hiperglikemii. Im wyzszy poziom glukozy, tym wiecej sie jej dostaje do wnetrza tych komorek. Co wiecej, sa to komorki potrafiace wytworzyc enzym o nazwie **reduktaza aldozowa**, ktory pod wplywem glukozy przekształca sie do postaci **sorbitolu**. Sorbitol jest **higroskopijny** (przyciąga wodę) więc im dluzej trwa hiperglikemia, tym bardziej te komorki nabrzmiewaja, az w pewnym momencie **pekaja i umierają**.

Cztery najpowszechniejsze powiklania cukrzycowe biorą się właśnie z wyzej opisanego mechanizmu:

1. uszkodzenie komorek Schwanna prowadzi do **neuropatii**

2. uszkodzenie naczyn wlosowatych soczewki oka prowadzi do **zacmy**

3. uszkodzenie perycytow w oczach prowadzi do powstawania nowych , o wiele bardziej delikatnych naczyn krwionosnych o wiele bardziej podatnych do powstawania mikrotetniakow oka , ktore gdy pekaja, powoduja mikrokrwotoki w oczach - **czlowiek slepnie **
utrata perycytów prowadzi do zakłócenia prawidłowej perfuzji mózgowej i utrzymania bariery krew-mózg, co powoduje neurodegenerację i zapalenie układu nerwowego. - neuropatia i tzw zamglony umysł cukrzyka (demencja)

4. nabrzmiewanie komorek mezangialnych prowadzi do **uszkodzenia mozliwosci filtracyjnych nerek**

**Skutkiem normoglikemii jest brak powiklan cukrzycowych.**

# Perycyty

(poprzednio znane jako komórki Rougeta) są wielofunkcyjnymi komórkami, które owijają się wokół komórki śródbłonka wyścielając naczynia włosowate i żyłki. Niedawno udowodniono, iż podczas hiperglikemii dochodzi do cytotoksyczności glukozy w perycytach. Zbyt dużo glukozy we krwi powoduje, że zostaje ona przez enzym zwany reduktazą aldozową przekształcona do sorbitolu. Sorbitol jest higroskopijny (przyciąga wodę) więc powoduje nabrzmiewanie i pękanie perycytów. Badania wykazały, że utrata perycytów prowadzi do zakłócenia prawidłowej perfuzji mózgowej i utrzymania bariery krew-mózg, co powoduje neurodegenerację i zapalenie układu nerwowego.
## Innymi słowy chroniczna hiperglikemia prowadzi do zaniku bariery krew-mózg i wszelkich możliwych zniszczeń ośrodkowego układu nerwowego.

tagi: cukrzyca

20 listopada 2021 12:40

20 listopada 2021 15:42

Z tymi oczami trafil Pan w punkt. Kiedys jadłem ogromne ilisci weglowodanów i miałel zqćme w jednym oku (usuneli ale zdolność akomodacj szlag trafił i teraz trzeba sie męczyc z tymi okularami "do bliży"). A w drugim oku miałem właśnie takie krwotoki, ktore powodowały tzw. "męty" (a może te męty to z czego innego?). W każdym razie odkąd jem tłuszcze zwierzece męty sa mniejsze zdecydowanie. Czy uda mi sie je calkowicie wyelimonowac? Hmmm....po pańskich notkach cos czuje, że bez odstawienia miodu nie. Odstawienie miodu u m4nie to jak rozstanie z żoną.....:).

21 listopada 2021 14:36

Nie wiem ile pan tego miodu je. Jeśli to jest jedna łyżeczka do każdej herbaty, a tych herbat jest sześć albo siedem w ciągu dnia, no to myślę że mamy problem. A jeśli to jest jedna łyżeczka raz dziennie, może raz na parę dni, to myślę że to nie jest jakiś wielki problem. Dr Bernstein udowodnił że w przypadku powikłań cukrzycowych związanych z oczami to w dłuższym okresie czasu czyli po paru latach niektóre z powikłań ulegają całkowitej remisji. Wszystko zależy od zaawansowania choroby i zniszczeń jakie dokonały powikłania. Natomiast, jeśli jest pani zdrową osobą (nie ma cukrzycy) to myślę że można takie rzeczy całkowicie odwrócić.