-

deszcznocity

Gastropareza

listopad miesiącem świadomości cukrzycy

 Bardzo czesto na Cukrzyca 24h PL (chyba największe forum cukrzycowe na polskim fejsbuku) pojawia sie temat "hipoglikemia reaktywna". Nie jestem lekarzem, ale moim zdaniem jest to po prostu niezdiagnozowana poprawnie **gastropareza**, czyli w dosłownym rozumieniu niedowład autonomicznego unerwienia żołądka. 

Jest to typowe powikłanie wieloletniej cukrzycy, stanowiące jeden z najczęstszych klinicznych objawów cukrzycowej neuropatii autonomicznej. W warunkach hiperglikemii glukoza wnika do komórek tkanek insulinoniezależnych, przede wszystkim komórek śródbłonka i neuronów, powodując ich uszkodzenie, a jeżeli duże stężenie glukozy we krwi utrzymuje się przez wiele tygodni, miesięcy czy lat, wówczas może dojść do całkowitej destrukcji ww. komórek. 

Skutkiem uszkodzenia unerwienia mięśniówki żołądka jest najczęściej upośledzenie jego funkcji motorycznej – dochodzi do znaczącego opóźnienia opróżniania go z treści pokarmowej, co w praktyce bardzo utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia uzyskanie właściwej kontroli metabolicznej cukrzycy.

Jesli stosujesz insuline i po posilku masz zawsze niedocukrzenie,  przykre uczucie ciężaru w nadbrzuszu w okresie poposiłkowym („jakbym zjadł worek kamieni”), uczucie zgagi, rozpierania i bólu w nadbrzuszu oraz klatce piersiowej, a także nudności, to bardzo prawdopodobne, ze masz gastropareze.

Dr Bernstein stosuje EKG zeby rozpoznac gastropareze. U zdrowej osoby wystepuje tzw. niemiarowosc zatokowa oddechowa (polegająca na przyśpieszeniu rytmu serca podczas wdechu i zwolnieniu rytmu serca podczas wydechu - roznica 28%). U chorych na gastropareze, ta niemiarowosc albo wogole NIE wystepuje, albo zmiany czestosci akcji serca przy wdechu i wydechu sa bardzo niewielkie (roznica miedzy wdechem a wydechem ponizej 20%). Lekarze zamiast tego wykonuja scyntygrafie żołądka, ktora jest z reguly NIESKUTECZNA, trudne do wykonania, wymaga korzystania z pomocy zakładu medycyny nuklearnej. Z tego powodu rutynowo wykonuje się u chorych z podejrzeniem gastroparezy endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej. W gastroskopii można zauważyć niską aktywność motoryczną żołądka, a w badaniu USG wykonywanym w warunkach na czczo stwierdzenie płynu w badaniu też może być traktowane jako potwierdzenie występowania gastroparezy.

Jedyna znaną Dr Bernstinowi metoda na unikniecie, badz cofniecie gastroparezy jest normoglikemia osiagnieta poprzez diete ubogoweglowodanowa (maks 30g wegli), cwiczenia fizyczne celem poprawy insulinowrazliwosci oraz odpowiednia insulinoterapia. Bardzo czesto trzeba zaczac od posilkow plynnych, oraz/albo podawac insuline poposilkowa wiele godzin po posilku. Bardzo pomaga CGM zeby wylapac moment w ktorym glukoza zaczyna isc do gory (zeby podac insuline).

# Gastropareza - opóźnianie opróżniania żołądka

[...] Nieustannie podwyższone pomiomy glukozy mogą uszkodzić zdolność nerwów do prawidłowego działania. Niezwykle powszechnym jest zjawisko nieprawidłowego funkcjonowania nerwów odpowiedzialnych za stymulowanie aktywności mięśni żołądka, wydzielanie enzymów oraz kwasów trawiennych. Zmiany chorobowe następują w żołądku, w jelitach albo i tu i tu. Dr. Richard McCullum, autorytet w dziedzinie zdolności trawiennych, powiedział, że jeśli u cukrzyka występuje każda inna forma neuropatii (stopa cukrzycowa, zaburzenia czucia w stopach, opóźniony refleks itd), to na pewno występuje u niego/niej również opóźnione lub nierówne trawienie.
Spowolnione trawienie rzadko objawia się nieprzyjemnymi symptomami – z reguły można je wykryć jedynie przeglądając poziomy glukozy zapisane na profilu glikemicznym lub przeprowadzając specjalne badania diagnostyczne. Przez ponad dwadzieścia pięć lat cierpiałem na wiele nieprzyjemnych symptomów, by po trzynastu latach trzymania normalnych poziomów glukozy zelżały i w końcu znikły całkowicie. Typowo zgłaszane przez pacjentów objawy to zgaga (z reguły po posiłku), odbijanie, mdłości, wymioty, zatwardzenie na zmianę z biegunką, skurcze około 5-10 centymentrów poniżej pępka oraz kwaśny posmak w ustach. U każdego „zestaw” objawów jest inny.
[...] Przyczyną tej dolegliwości jest uszkodzenie nerwu błędnego, odpowiedzialnego za prawidłowe działanie wielu niezależnych od woli funkcji organizmu (np. bicie serca, trawienie). U mężczyzn, neuropatia nerwu błędnego prowadzi również do zaburzeń erekcji.
[...]
W celu wychwycenia gastroparezy, patrzę na powtarzające się w profilach glikemicznych wzorce. Być może wzorce są niewłaściwym określeniem, ponieważ gastroparezę  charakteryzuje nieprzewidywalność, więc poziomy glukozy z jednego dnia na drugi są zupełnie inne. Spójrzmy jednak na parę przykładów „wzroców” – pierwsze dwa są bardzo znamienne, trzeci natomiast wystarczający do postawienia diagnozy.
• Niski poziom glukozy po 1-3 godzinach od posiłku (niekoniecznie po każdym posiłku)
• Pojawiający się bez żadnej przyczyny, podniesiony poziom glukozy po 5 lub więcej godzinach od posiłku
• Zdecydowanie podwyższony poziom glukozy rano na czczo względem poziomu cukru przed snem, w szczególności jeśli kolacja miała miejsce na 5 lub więcej godzin przed snem. 

fragmenty Dr. Bernstein's Diabetes Solution

więcej tu:
https://www.facebook.com/groups/3705032093042955/posts/3713006278912203

i tu:
https://www.facebook.com/groups/3705032093042955/posts/3761093674103463

***

Po dwoch latach choroby moge z cala swiadomoscia powiedziec, ze praktycznie nikomu (oprócz samych cukrzyków) nie zależy na tym, żeby pacjent miał normalne cukry, bo to oznacza ograniczenie insuliny i lekow do minimum (lub calkowite ich odstawienie) a takze cofanie sie i brak powiklan cukrzycowych.

Majac to na wzgledzie oraz dramatyczny stan wiedzy (a raczej niewiedze i tzw. ciemnogrod) nie tylko wsrod pacjentow (niewazne czy "ze stazem", czy "swiezych") ale przede wszystkim personelu medycznego i dietetykow w Polsce - postanowiłem przetłumaczyć i wydać książkę Dr. Bernstein'a po polsku. Dzieki tej ksiazce cukrzyk moze osiagnac cukry jak u zdrowej osoby. Nie jest to latwe, bo wymaga nauczenia sie zawartych w tej ksiazce rad na pamiec, rygorystycznego przestrzegania zalecen zywieniowych i bycia swiadomym swojego ciala. Ale ten sposob w odroznieniu od mantry "mozesz jesc wszystko - tylko pamietaj wziac leki" naprawde dziala.

Wiedza zawarta w ksiazce nie jest dostepna po polsku nigdzie, oprocz drobnych fragmentów na grupie , ktora stworzylem z potrzeby serca: Protokół Dr Bernstein’a dla cukrzyków - po zobaczeniu do jakiej rozpaczy doprowadza cukrzykow w Polsce brak wiedzy, lub zle informacje przekazywane przez lekarzy i personel medyczny i dietetyczny.

Dostałem już komentarze od "zatroskanych", że kwota zbiórki jest za wysoka. Takie osoby nie wiedzą, co mówią. To jest zagraniczna pozycja, wiec za prawa autorskie zaplacić muszę w dolarach, a nie orzechach. Zamierzam to wydać porządnie, a nie jak makulaturę. Dodatkowo będą dołączone dwa artykuły medyczne, za które muszę osobno jeszcze zapłacić kolejne prawa autorskie. To ma być jak "biblia" cukrzyka, bo zasadniczo tym jest ta książka. Stąd taki koszt.

Jeśli możesz - udostępnij ten wpis gdzie tylko sie da.

Kończąc zacytuję samego Bernsteina: "Co prawda (na cukrzycę jeszcze) nie ma lekarstwa, ale jest sposób."

Ktokolwiek chciałby pomóc mi w wydaniu tej ksiazki po polsku, może wpłacać środki na pomagam.pl/bernstein



tagi: cukrzyca  gastropareza  ekg  neutopatia 

deszcznocity
25 listopada 2021 17:00
2     862    2 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

chlor @deszcznocity
25 listopada 2021 20:29

Trudno pomylić hipoglikemię indukowaną z gastroparezą, bo objawy są całkiem różne. Dr Bernstein klarownie wyjaśnia jak powstaje gastropareza cukrzycowa i jego porady wyglądają sensownie. Szkoda, że przy dowolnej (też nie cukrzycowej) przyczynie uszkodzenia nerwu błędnego zaleca się, być może słusznie, unikanie błonnika, co dodatkowo komplikuje wybór roślin jadalnych.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @chlor 25 listopada 2021 20:29
1 grudnia 2021 14:04

Dzisiaj trafilem pojecia hipoglikemii ketogennej oraz GSD (glycogen storage disease = zaburzenie magazynowania glikogenu). Znow, nie jestem lekarzem, poczytalem troche na forach dla cukrzycy i wg mnie te symptomy hipoglikemii reaktzwnej wskazuja na pierwsze oznaki rozwoju cukrzycy - zaklocenie sygnalizacji miedzy komorkami alfa i beta trzustki oraz metaboliczne zaburzenie magazynowania glikogenu. Osoby majace GSD wypowiadaja sie ze potrzebuja byc na diecie ubogoweglowodanowej oraz jadac najbardziej obfity posilek (wysokobialkowy) zaraz przed snem.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować