-

deszcznocity

Duch spod Dukierki żyrantem Nowego Jeruzalem

Dzień dobry,

mam na imię Łukasz i mieszkam w Anglii już 10 lat. Pomyślałem, że skoro obraz wart jest tysiąc słów, chciałbym zamieszczać zdjęcia obrazujące ten Zachód, do którego Polacy tak tęsknią. 

A zatem, zapraszam.

Odc. XVIII

Nic nie jest tym, czym się wydaje.

Część ósma

Niesłychanie mnie zastanowiło to, jak Anglicy opisują IIWŚ: w kontekście poświęcenia, wyrzeczeń, składania ofiary, walki do upadłego. Wszyscy Anglicy doskonale  znają słowa Churchila wygłoszone 4 czerwca 1940 roku w Izbie Gmin:

[...] We shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields and in the streets, we shall fight in the hills; we shall never surrender [...]

Ucząc się z angielskiego podręcznika o historii Wielkiej Brytanii dowiedziałem się, że nie poddawanie się, o którym mówił Churchill, może oznaczać sukces w ewakuacji ponad trzystu tysicęcy żołnierzy z plaż wokół Dunkierki. Po tym sukcesie, Anglicy klepiąc się po plecach, zaczęli mówić, że w narodzie jest duch (walki) spod Dunkierki ("the Dunkirk spirit"). Niedawno powstał nawet o tym duchu film. Spojrzałem na zwiastun i jest on reklamowany hasłem - przeżyć to zwyciężyć.

Coś mnie wtedy ruszyło i zacząłem przeszukiwać internet w poszukiwaniu tego, jak ta wojna w Anglii wyglądała naprawdę. No to zobaczmy amatorskie nagranie z Londynu z roku 1941 , po niemieckim bombardowaniu.

Głęboko się nad tym zamyśliłem.

Czytając dalej rzeczoną książkę natrafiłem na postać R. A. Butlera - człowieka, którego dzisiaj w internecie różni znawcy określają mianem "najlepszego premiera Wielkiej Brytanii (który nigdy nim nie został)". Człowiek ów w 1941 roku został odwołany przez Churchilla z ministerstwa spraw zagranicznych i odstawiony na boczny tor - do ministerstwa edukacji. RAB miał jednak dużo  więcej ambicji  i determinacji, niż się najlepszemu premierowi Wlk. Brytanii wydawało. Konserwatyści obiecali klasie robotniczej przed wojną "ojczyznę na miarę jej bohaterów" (fit for heroes), z czego skorzystał nasz niedoszły premier przygotowując reformę edukacji 1944r. Ogólnie chodziło o bezpłatne szkoły średnie. I tutaj się na temat edukacji w Anglii zatrzymałem i stanęło przede mną jedno podstawowe pytanie - jak było w Polsce pomiędzy 1941 a 1944 rokiem, to ja wiem, ale że się w Anglii "bawiono" w reformy  edukacji w tym czasie? Ho, ho, tak, tak. Żeby było ciekawiej,  Guardian napisał był, jak to wymyślanie reformy wyglądało - Churchillem tygodniami grał w bilard, "stołował" się i oglądał filmy z czasów carskiej Rosji, a ten biedaczek RAB starał się naszego strudzonego premiera zainteresować swoim pomysłem. W tym artykule jest również mowa o tym , że dzieci nie posyłano do szkoły średniej, bo rodziców nie było stać na komplet mundurków. No i tutaj się znów zatrzymałem i zapytałem siebie co dokładnie klasa pracująca zrozumiała z obietnicy "ojczyzny na miarę jej bohaterów"? No to zobaczmy, jak wyglądała Anglia przed przystąpieniem do IIWŚ:

[...]W (niektórych) częściach kraju, jeden z czterech nie miał pracy. Joan Pallace z Sunderland, matka pięciorga dzieci: "Wszystkiego mój mąż pracował jakiś rok z dwunastu i pół. Miał śliczną twarz, gdy za niego wychodziłam (za mąż); teraz tylko skóra i kości. Zwolnili go cztery miesiące po tym, jak się pobraliśmy, więc ledwo znał, co to znaczy mieć co tydzień wypłatę. Ale musimy dawać radę - dla dzieci. Żeby chodziły schludne do szkoły. Mamy tu jeden wychodek na trzy rodziny. Wiem, że nie jego wina, dobrze wiem w czyjej to gestii. Myślę, że każdemu się należy własny wychodek." [...]

W tym artykule jest również mowa o innym sloganie, który zachęcałbył Anglików do wojny: "Wielka Brytania - Nowym Jeruzalem. Kraj, dla którego warto walczyć".

Myślicie, że w Polsce ten slogan byłby równie nośny?

Dziękuję  za uwagę.



tagi:

deszcznocity
22 listopada 2017 20:39
16     2414    14 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Magazynier @deszcznocity
22 listopada 2017 21:29

Mój plus. 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @deszcznocity
22 listopada 2017 21:35

Znakomite i bardzo potrzebne. Wielkie dzięki.

zaloguj się by móc komentować

chlor @deszcznocity
22 listopada 2017 22:15

Wyjątkowo proste i wredne gęby wyższych sfer brytyjskich na tym filmie przedwojennym.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @deszcznocity
22 listopada 2017 22:51

Nośny by może nie był, ale o wiele bliższy prawdy.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Magazynier 22 listopada 2017 21:29
23 listopada 2017 09:09

też dołożyłem plusa

zaloguj się by móc komentować

elzbieta @deszcznocity
23 listopada 2017 12:44

Dzieki za b. ciekawe wpisy, tego drugiego video nie moge otworzyc, pojawia sie napis, ze wylacznosc ma youtube... czy moglby Pan zalczyc link do tego filmu?

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @deszcznocity
23 listopada 2017 13:02

Z Churchila to był niezły prorok „we shall never surrender” …

Na początku pobytu dla mnie to było niezłe zaskoczenie z jaką pompą świętują zwycięstwo w IIWŚ, a przynajmniej tak było w końcówce XX i początku XXI wieku. Metro (tamtejszy dobry kanał dystrybucji) i inne miejsca oblepione plakatami Churchilla, sloganami „zwyciężyliśmy”, oczywiście w kontekście tylko my przynieśliśmy światu zwycięstwo – jesteśmy wybawcami. Oczywiście podobny ton w gazetach. Tak wygląda prawdziwa propaganda: „duch” (walki, odwagi i czegokolwiek) przykrywa tchórzostwo, wewnętrzne niezadowolenie i biedę. Wykorzystywanie każdej okazji, by zorganizować igrzyska dla ludu – 3 dniowe świętowanie 70tej rocznicy zwycięstwa to oczywiście jeden wielki koncert topowych popowych gwiazdek (które często wyjazdowo grają dla żołnieży na misjach), razem z przedstawicielami królestwa i rządu. Duch Dunkierki 70 years after ;) Może i społeczeństwo mają niedouczone, ale nigdy nie pozwolą mu zapomnieć, że są zwycięzcami.

Prawdziwy obraz Anglii zawsze był inny, przed wojną w miastach bieda, w czasie wojny oczywiście kartki i limity na wszystko, mleko i jajka w proszku a także inne niepotrzebne rzeczy przysyłane Stanów. Po wojnie aż do lat 70tych dobrobyt w Anglii i nasze o nim wyobrażenia nijak się mają do rzeczywistości.

Pierwsze prace nad reformą edukacji I jak ona ma wyglądać po wojnie rozpoczęły się już w 1940 roku, ostatecznie ogłoszona była w 1944. Tak konserwatyści obiecali robotnikom "ojczyznę na miarę jej bohaterów". A ponieważ bohaterowie nie tylko przetrwali ale i zwyciężyli, ojczyzna, może zafundować biednym robotnikom podstawową edukację ich dzieci za free, a nawet dostarczyć im codziennie szklankę mleka i posiłek (bo to również przewidywał Akt 1944). No ale, ze wiedzieli to już w 1940 roku to kolejne jakieś proroctwo ;)

Poniżej widać już tego ducha podsycanego darmowym mlekiem i edukacją. Nowa przyszłość przed nimi…

Reforma edukacji miała kształtować nowe społeczeństwo  – dokładnie Nowe Jeruzalem. Dlatego Akt 1944, w zapisach dotyczących religii w szkołach za darmochę i z kubkiem mleka mówił m.in.:

  • Rodzice mają prawo zabronić dziecku uczęszczać na lekcje religii i żaden uczeń nie może być dyskwalifikowany jeśli opuszcza lekcje religii

  • Nie można wyróżniać jakiejś szczególnej religii, a wytyczne dotyczące zajęć religii mają być zgodne z odgórnym sylabusem (dotyczącym metod nauczania i wyborem lektur) i nie będą uwzględniały katechizmu czy innych pozycji edukacyjnej dla danej religii.

  • W szkołach prowadzonych przez instytucje religijne mają być zatrudniani nauczyciele, zachowujący rezerwę (do religii), wyłonieni na podstawie kompetencji i przygotowania do przekazywania określonych wytycznych w zakresie religii. Wykonywanie wytycznych będzie kontrolowane przez lokalne władze.

My nawet bez nośnego sloganu walczyliśmy, a w razie potrzeby będziemy skłonni za WB walczyć..

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @deszcznocity
23 listopada 2017 13:04

oczywiście żołnierzy ;)

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @ainolatak 23 listopada 2017 13:02
23 listopada 2017 13:17

Proszę przeczytać paragraf 25 tej reformy tutaj. Anglicy tą ustawą wprowadzili ekumenizm do swojego społeczeństwa! Kraj proroków.

zaloguj się by móc komentować

deszcznocity @deszcznocity 23 listopada 2017 13:17
23 listopada 2017 13:24

Kościół Katolicki na wyspie zgodził się na tą reformę, bo oznaczała państwowe dotacje dla przykościelnych szkół...

zaloguj się by móc komentować


ainolatak @deszcznocity 23 listopada 2017 13:24
23 listopada 2017 13:31

tego nie dopisałam...dotacje....języczek u wagi negocjacji ;)

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @deszcznocity 23 listopada 2017 13:17
23 listopada 2017 13:33

dzięki, zerknę i porównam, po czytałam jakąś skrócona wersję

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @deszcznocity 23 listopada 2017 13:17
23 listopada 2017 14:47

całosc jest niezla, kto by sie spodziewal po konserwatystach takiego postepu w kontescie rownosci dla wszystkich, no a ta nowinka, jak to Pan ładnie napisal, ekumeniczna to w ogole cymes...w czasie wojny, brakow jedzeniowych i paliwowych latwiej takie nowinki zaakceptowac

fajne są te Pana wpisy :)

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @deszcznocity
25 listopada 2017 19:47

 - przeżyć to zwyciężyć

Jakoś tak znajomo brzmi. Postawowym imperatywem żyda jest chronić własne życie. Obojętne czyim kosztem.

 

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować