Do konowała parę cierpkich słów

Nikt z nas ludzi nie jest nieomylny ani wszechwiedzący.

Lekarzem nie zostaje się w nagrodę, ale z obowiązku, ponieważ jest to powołanie, zobowiązanie, służba, przywilej, poświęcenie.

Poświęcasz cenne lata swojego życia aby zdobyć mnóstwo wydaje się nieprzydatnej, encyklopedycznej wiedzy w stosunkowo zbyt krótkim czasie, by objąć i pojąć ogrom zależności, niuansów i maestrii z jaką zostaliśmy stworzeni.

Dany Ci jest przywilej pomagania ludziom w celu ich uzdrowienia.

Za każdym razem, gdy Ci się powiedzie pacjent zaciąga wobec Ciebie dług wdzięczności, którego nijak nie jest w stanie spłacić.

Ta świadomość i możliwość doświadczenia takiej sytuacji dzień w dzień przez resztę Twojego życia jest właśnie przywilejem.

Drugą stroną tego medalu jest służba - są to nieskończone godziny z pacjentami, nieprzespane dyżury, niekończące się kolejki przed gabinetem, życie na wysokich obrotach. Cały czas zobowiązany jesteś zachować profesjonalizm, doradzać i leczyć wg najlepszej Twojej wiedzy i doświadczenia, cały czas się dokształcać, bo wiele z wiedzy którą wyniosłeś na studiach okazuje się po latach błędna, nieaktualna, szkodliwa. Tylko jeśli zdecydowałeś się na ten zawód z powołania, przyniesie Ci on satysfakcje i gratyfikacje niewymierne w lokalnej walucie.

Nie zostałeś lekarzem w nagrodę.

Pamiętaj, pycha kroczy przed upadkiem.

Czujesz, że masz zawsze rację, bo możesz wypisać skierowanie albo receptę? Spójrz na siebie z boku - czy leczysz ludzi? Nie jesteś li tylko profesjonalnym wypisywaczem skierowań i recept, a jeśli do tego swoją rolę sprowadzasz i pacjent jest zmuszony leczyć się sam, to jak to świadczy o Tobie, jako lekarzu prowadzącym?

Po to się uczyłeś 20 lat żeby łączyć fakty i wyciągać wnioski, żeby wiedzieć na tyle dużo by móc samodzielnie myśleć, a w razie czego wiedzieć gdzie i co doczytać i samodzielnie podejmować poważne odpowiedzialne decyzje, a nie zasłaniać tyłek i plecy parawanem z zaleceń i procedur, które często są wewnętrznie sprzeczne i nielogiczne.

Boli Cię, że nie zawsze masz rację albo że pacjent wie coś czego ty nie wiesz? Inni ludzie też myślą i mają rozum. To, że nie mają tytułu przed nazwiskiem, nie znaczy, że nie rozumieją tekstu pisanego i że nie potrafią wyciągać logicznych wniosków. Może wina leży po Twojej stronie, bo nie budzisz swoim postępowaniem zaufania. Zaufania, które zawsze dostajesz od nich na "Dzień dobry" i tylko od Ciebie zależy, czy je utrzymasz, czy stracisz. Obrażanie się, że ktoś ma inne zdanie niż ty świadczy jedynie o braku dojrzałości. Po to się kształciłeś, by móc merytorycznie uargumentować swoją opinię i decyzję.

Po pierwsze - nie szkodzić, pamiętasz?

źródło obrazka: https://miro.medium.com/max/914/1*1pyOY3TbIAPIhbdPisN4sA.png

Skończyłem, już można się śmiać z naiwności tego tekstu. Doskonale wiem, że nie po to są systemy opieki zdrowotnej czy studia medyczne, żeby cierpiącym uchylić nieba. Ale gdzieś po drodze nie zatraciłem jeszcze resztek idealizmu. Młody jestem, może jeszcze muszę troche pożyć.

29 lipca 2022 09:48

atelin @deszcznocity
29 lipca 2022 09:58

"Cały czas zobowiązany jesteś zachować profesjonalizm, doradzać i leczyć wg najlepszej Twojej wiedzy i doświadczenia, cały czas się dokształcać, bo wiele z wiedzy którą wyniosłeś na studiach okazuje się po latach błędna, nieaktualna, szkodliwa."

Taka jest nauka. Ostatnio dezauwuje się codziennie i strach pomyśleć, co będzie za trzy miesiące..

ewa-rembikowska @deszcznocity
29 lipca 2022 10:38

Teraz lekarz ma stosować procedury medycznie, bo jak nie... to wkroczy izba lekarska z karą np 5 mln złotych i zakazem leczenia.

deszcznocity @ewa-rembikowska 29 lipca 2022 10:38
29 lipca 2022 10:55

Tak przypuszczalem. Wczoraj mialem wizyte u dermatologa w Szwajcarii - poczulem sie jak u dilera.

Janek-D @deszcznocity
29 lipca 2022 12:01

Medycyna Rockefelerowska, w Polsce wprowadzana od końcówki lat 80-tych...
Coraz trudniej znaleźć prawdziwego lekarza, prawdziwym lekarzom coraz trudniej zostać tym kim są.

Medycyna Rockefellera

kskiba19 @Janek-D 29 lipca 2022 12:01
29 lipca 2022 12:18

Właśnie w ten sposób marnują  całą wartość dodaną rozwoju medycyny i techniki

Janek-D @kskiba19 29 lipca 2022 12:18
29 lipca 2022 12:22

Liczy się kasa, służba zdrowia staje się korporacją, która proceduralnie kosi z pieniędzy ludzi i utrzymuje ich przy życiu na tyle ile się przydadzą systemowi. Polecam zalinkowaną książkę, opisuje transformację medycyny w USA, ale u nas widać już mocne analogie.

Autobus117 @deszcznocity
29 lipca 2022 20:21

Chorowałem od dziecka, choruję do dzisiaj, wiem jedno, gdyby mnie leczyli dzisiejsi lekarze to byśmy się nie poznali.

Kuldahrus @ewa-rembikowska 29 lipca 2022 10:38
30 lipca 2022 11:14

Tak i to nie jest do końca wina lekarza. Oczywiście są tacy którzy bezdusznie wykonują procedury i pacjent ich nie obchodzi, ale wielu lekarzy często z bólem serca musi robić to co nakazują procedury. Braki w personelu i padający przez lata zaniedbań system opieki zdrowotnej do tego doprowadziły, lekarz tak samo jak pacjent staje się zakładnikiem tej sytuacji.

ewa-rembikowska @Kuldahrus 30 lipca 2022 11:14
30 lipca 2022 13:11

Skoro lekarze in gremium nie prostesowali przeciwko teleporadom to za kilka lat okaże się, że i oni są niepotrzebni, bo wejdą algorytmy i wystarczy odpowiednie oprogramowanie do diagnozy.

Oczywiście szkoda tych prawdziwych, dociekliwych lekarzy, którzy by chcieli po swojemu a nie mogą.

Kuldahrus @ewa-rembikowska 30 lipca 2022 13:11
30 lipca 2022 17:01

Nie wejdą żadne algorytmy.

To prawda, że tych lekarzy z powołania szkoda.